НАСТАНАК ВИТЕШКОГ РЕДА
Настанак Витешког реда Светог Гепргија
О оснивању Витешког реда Светог Георгија од стране Светог Симеона Немање
Записом златопечатним, у љето Господње 1166. (у љето 6674. од стварања свијета), мјесец лажитрава, индиктиона седмог, дана двадесет трећег, приђе благословена ноћ када се отвори Небо над Рашком земљом и би положен завјет који ће вјекове пребродити.
У дане када је Господом Богом даровани Стефан Немања, касније прозвани Свети Симеон Мироточиви, подигао Крст над земљом српском и окупио народ свој у јединство, би постављен темељ једног светог и тајанственог реда, што ће носити име онога што побједи аждају и страх, Светог Великомученика Георгија.
Јер, док бејаше у тамници, у земљи туђинској, у хладној и влажној ћелији без свјетла и наде, Стефан Немања у тишини и смирено призва име Божије и име Светог великомученика Георгија. Ту, у најдубљем мраку, када срце умукне а душа проговори, јави му се Свети Георгије, у блиставој светлости што није од овог свијета.
Он бјеше наоружан копљем свјетлећим као муња, у хаљини бјелој као гора Таворска, а лице му бјеше као зора што се рађа над Левантом. И рече му Свети Георгије:
„Не бој се, Немања, јер те Господ није заборавио. Ово страдање ти је дато ради славе будуће. Када изађеш из окова, сагради храм у име Божије, као свједочанство вјере и спасења. Али не само храм од камена подигнут, него и храм живи: сабери одабране, очисти их молитвом и заклетвом, и одабери изабране који ће стајати на граници између земног и небеског, да бране истину и правду међу људима. Јер Србија ће расти ако буде ослоњена и на мач и на светост, и на власт и на завјет.“
И нестаде Светац као што је и дошао — у светлости без сенке. А срце Немањино испуни се огњем који не сагорева, и у тај час положи завет што ће га пратити до краја живота.
Када се Господу учини вољним, избави се Немања из ропства и зацари у Рашкој, би почето зидање светог храма Ђурђевих Ступова над Расом као објет и благодарје. А када се темељи учврстише и камење пропева псалме својим тишинама, позва Немања дванаест најодабранијих, највернијих, најбогоноснијих ратника.
То бише људи без страха, рода из мрака дубоких шума и светлих видика, они што се с мачем и молитвом рађају и са заветом у срцу умиру. Неки веле да су пореклом од старих жреца, други да су потомци анђела што не отпадоше у време првог пада. Али сигурно је само ово: сваки од њих бејаше и челик и тамјан, и земља и небо.
„Служба бијаше у онај час кад је ноћ најгушћа и звијезде најнемије — пред само свитање, када се невидљиво и видљиво дотичу. А заклетва витезова положена би са првим зрацима сунца, кад се Небо зажари као жар жртвени, и кад се анђели и људи у славослову споје, на празник Светог Георгија“. Они клекоше на темељима Храма, положише своје мачеве и заклеше се на вјерност Богу, Светом Георгију, роду и свом владару. Тако би основан Витешки ред Светог Георгија, чији чланови носише завјет са собом као други дах.
Ред није био само војска, већ и светотајинска дружина, са кодексом што обавезује на част, чедност, милосрђе и жртву. Говорило се да витезови у ноћи улазе у пост, а у зору у бој. Да неко од њих зна молитве анђела, а неко говори језиком звери.
С временом, витезови добише и своје симболе: у неким визијама бејаху змајеви — чувари древне тајне, а у другим, вукови — стражари невидљивих граница. Народ их зваше Ђурђевштаци, или Завјетници Светог Георгија, а грб им би кроз векове сведочанство завета.
Ред Светог Георгија живио је, живи и живјеће — у мраку душе када светлост заигра, у тренуцима кад правда ћути али не одустаје.
Суђено је да буде — и нека буде. Амин.
ГВМ
—————
Напомена:
Свјесно и са намјером пишемо срБски умјесто срПски, не користећи граматичко правило једначења сугласника по звучности!
Актуелности
"Не говори Богу да си у невољи.
Реци невољи да си са Богом."
Каква је тачна и дубока мисао уложена у ову фразу!
Наши преци нису тражили од Бога да нешто учине за њих.
Добили су подршку Бога.
И знали су да ће све успети ако се труде!
Организација Братства
НАЧЕЛА БРАТСТВА
—————
БРАТСТВО СРБСКИХ ВИТЕЗОВА
—————
КОДЕКС ЧАСТИ СУВЕРЕНОГ ВОЈНОГ ВИТЕШКОГ РЕДА ЧУВАРА КОПЉА СВЕТОГ ГЕОРГИЈА
—————
МОЛИТВА СВЕТОМ ГЕОРГИЈУ
—————