ОСНИВАЊЕ СРПСКОГ ВИТЕШКОГ РЕДА ЗМАЈА
О ЗМАЈЕВИМА, СРЦУ НАРОДНОМ И ЧАСНОМ ПОРЕКЛУ ВИТЕШКОГ РЕДА ЗМАЈА
У оно вријеме, када су народи земаљски у тами ходили, а духовне истине прекривала измаглица незнања, у срцу народа српскога просијавала је светлост древних предања. Јер, како вели мудри учитељ наш В. Чајкановић, српски народ има три света заступника у небескоме кругу: вила, вука и змаја. А сва тројица, невидљивим нитима везани, бејаху не само чувари, него и одраз најдубљег бића српскога племена.
Од свих митских створења, змај је био онај који је, по промисли и благодати Божијој, стајао уз човека, као његов савезник, просветитељ и покровитељ. И није чудо што се у народној души змај уподоби анђелима и светитељима, јер бејаше он у мисли и пјесми саставни део Божије небеске војске. Тако змај постаје облик народнога божанства, не по гордости, већ по правди и вери.
Но, како се мијенјаху времена, тако и улога змаја доби обличје нове соларне митологије, у чијем је средишту био народ са својом домаћинском и државотворном снагом. Са појавом првих краљева, нарочито у доба Светородне лозе Немањића, змај се узвишава у симбол Државе, у знак божанског поретка који се успоставља као савез неба и земље.
По древном предању, змај се роди из змије, као што и Сунце ниче из мрака. У срцу народа, овај симбол се уздизао у змајевитог јунака, човека са људским обличјем, али са знаковима Божијег дара: малим крилима испод мишица, змијским младежом и бичем од вучје длаке. Ови знаци нису били само телесни, већ духовни, одраз вишег поретка, споја неба, земље и подземља – вука, птице и змије.
Док у туђинским причама змај бива непријатељ, у српској епској песми он је чувар народа. Он је онај који у последњи час спашава праведника, који долази као огњено биће, симбол огњишта, кућног прага и вечне истине. Једна стара загонетка вели: „У сред куће змајево гнијездо“ – а одговор је: огњиште.
Тако је змај постао чувар светиње, знак Божијег присуства, па и сам Свети Георгије, по учењу Витешког реда, не убија аждају, већ је просвећује копљем, враћа је у змаја – створење преобраћено, освећено, стављено у службу светлости. И као што аждаја постаје змај, тако и витез, кад дође до краја свога подвига, добија част да се назове Змајевитим и у свом грбу носи змаја са обавијеним репом око врата.
Реп око врата јесте знак самосавлађивања, симбол онога који влада собом, који познаје пет елемената – воду, земљу, ваздух, ватру и етар. Тај витез носи црвени крст Светог Георгија на сребрној позадини, уздигнут на леђима змаја.
Од старих дана, српски народ славио је змајеве у својим јунацима. Такви беху деспот Стефан Лазаревић, Огњени Вук, Змај од Авале, Змај од Ноћаја, али и Милош Обилић, Богдан Љутица, и многи други чија имена носе дах ватре и правде.
А у дане краља Стефана Уроша II Милутина, у светом граду Охриду, у храму Светог Климента, године Господње 1284, основан би српски Витешки ред Змаја. Он би наставак Реда Чувара Копља, али у новом обличју – сјединивши војну славу и духовни подвиг.
Овај ред уздиже се у времену великих победа – кад српске војске досежу до Егеја, кад Милутин узима Дебар, Прилеп, Кичево, Охрид. Са тим победама долази и потреба за новом витешком кастом, која не носи само мач, него и знање, симболе, тајну.
Тако настаје Ред Змаја – као елитно братство најчистијих витезова, у коме се вера, историја и мит сједињују. Они не служе себи, већ народу и Богу. И чувају не само границе земаљске, него и капије духовне.
И тако, у веку садашњем, као и у вековима прошлим, у сећању народа живе змајеви – не као чудовишта, него као пламен наде, симбол врлине, одраз свега онога што је српски народ чинило великим у слави, истини и светлости.
Да буде тако. Амин.
ГВМ
—————
Напомена:
Свјесно и са намјером пишемо срБски умјесто срПски, не користећи граматичко правило једначења сугласника по звучности!
Актуелности
"Не говори Богу да си у невољи.
Реци невољи да си са Богом."
Каква је тачна и дубока мисао уложена у ову фразу!
Наши преци нису тражили од Бога да нешто учине за њих.
Добили су подршку Бога.
И знали су да ће све успети ако се труде!
Организација Братства
НАЧЕЛА БРАТСТВА
—————
БРАТСТВО СРБСКИХ ВИТЕЗОВА
—————
КОДЕКС ЧАСТИ СУВЕРЕНОГ ВОЈНОГ ВИТЕШКОГ РЕДА ЧУВАРА КОПЉА СВЕТОГ ГЕОРГИЈА
—————
МОЛИТВА СВЕТОМ ГЕОРГИЈУ
—————